środa, 11 czerwca 2014

ZIELONE NALEŚNIKI PACHNĄCE LATEM

Lubicie naleśniki?  Któż ich nie lubi... Ja urodzona i wychowana w małej miejscowości na Mazowszu wyrosłam na placuszkach i naleśnikach; głównie tych tradycyjnych z serem lub dżemem oraz z kapustą i grzybami. Naleśniki w takim wydaniu lubię ale co by o nich nie pisać to wszystkie trzy propozycje do lekkich i niskokalorycznych się nie zaliczają: jak serek to z solidną porcją śmietany i cukru, dżemy i konfiturki najchętniej też wysokosłodzone a kapucha z grzybkami też do lekkich się raczej się nie zalicza. Szczególnie teraz gdy mamy prawie lato, temperatury iście tropikalne; stragany pachną owocami a parki i ogrody kwieciem poszukujemy lekkich i sezonowych smaków. Postanowiłam zatem zweryfikować swoje naleśnikowe przyzwyczajenia i przygotować zielone naleśniki na bazie szpinaku i mięty, z dodatkiem mąki z pestek dyni; podane w towarzystwie nieprzetworzonych owoców sezonowych. Do tego sosy: truskawkowy i migdałowo - waniliowy. Ale nie bójcie się wszyscy amatorzy naleśnikowych smarowideł, jest też coś dla Was:  krem czekoladowy na bazie awokado. 
Zapraszam na naleśniki w iście letnim wydaniu....







Najpierw przygotowujemy sos i krem z awokado.

SOS TRUSKAWKOWY:
1/2 kg.truskawek
cukier do smaku

Miksujemy całość do konsystencji sosu.





KREM CZEKOLADOWY Z AWOKADO 
1 awokado
1 banan
2 łyżeczki dobrego kakao
1 łyżka miodu płynnego lub syropu z agawy

Całość zmiksować do konsystencji kremu.






SKŁADNIKI NA CIASTO :
na ok. 8-10 naleśników 

1 szkl.mąki pszennej lub orkiszowej
1 szkl. mąki z pestek dyni *
2 szkl. mleka
2 jajka
2 szkl. szpinaku ( ok.100 g.)
garść listków mięty
2 łyżki oleju rzepakowego
szczypta soli z wanilią
łyżeczka cukru

olej rzepakowy do smażenia

Wymieszać obie mąki i szczyptę soli i cukru.
Szpinak i miętę zmiksować razem z mlekiem i olejem rzepakowym na gładką masę. Całość wymieszać z mąką i wyrobić ciasto naleśnikowe - jeśli trzeba dodać więcej mleka lub mąki. Smażyć naleśniki na niewielkiej ilości oleju; odkładać na talerz w ciepłym miejscu. Podawać z owocami, sosami i kremem z awokado w towarzystwie jadalnych kwiatków. Najlepiej podać wszystko na stół, tak by każdy sam komponował swój naleśnik na talerzu....




Można powiedzieć, że,, popłynęłam,, z tymi naleśnikami na fali upałów :) naleśniki są troszkę.... bardzo? szalone...ale czyż nie o to chodzi w kuchni by czasem zaszaleć...
Przedstawiona wersja jest wersją prototypowją tj. wykonaną przeze mnie po raz pierwszy i można ją dowolnie modyfikować tzn. stosować poszczególne składowe razem bądź osobno oraz udoskonalać po swojemu.... Smacznego....

* mąkę z pestek dyni można kupić lub przygotować samemu mieląc podprażone pestki aż powstanie z nich mąka, robiąc to uważnie ( krótko i pulsacyjnie) bo w przeciwnym razie powstanie nam papka. Uzyskana domowo mąka będzie raczej wersją gruboziarnistą i lekko grudkowatą. Z 200 g. pestek dyni uzyskałam troszkę więcej niż szklankę mąki.

Moją propozycję naleśników dodaję do akcji:,, Dania dobre dla skóry,,
Organizatorka akcji prosi o uzasadnienie dlaczego dodane danie jest dobre dla skóry, myślę, że wystarczy zerknąć na listę składników :

szpinak za sprawą kwasu foliowego, który wspomaga odbudowywanie komórek skóry zwalnia procesy starzenia się.... 
pestki dyni w postaci mąki - zawierają dobroczynny olej z fitosterolami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, zawierają cynk który pomaga w zwalczaniu trądzika. 
migdały są źródłem witaminy E, czyli „witaminy młodości”. Poza właściwościami antyoksydacyjnymi, witamina E wykazuje działanie ochronne przeciwko poparzeniom słonecznym oraz innym czynnikom środowiskowym, które przyspieszają starzenie się skóry.
daktyle zawierają m.in wit A, wapń, żelazo,karoten wit.z grupy B i C
owoce sezonowe to bogactwo witamin dobroczynnych dla skóry
awokado, to prawdziwa skarbnica niezbędnych dla urody składników: wit.A, E, C, z grupy B (w tym kwas foliowy), PP i K oraz potas, wapń i żelazo. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), zawiera tripeptyd glutation, który zaliczany jest do najsilniejszych przeciwutleniaczy. Awokado ma silne właściwości wygładzające, regenerujące i opóźniające procesy starzenia się skóry. Odbudowuje ochronną warstwę lipidową, chroniąc przed nadmierną utratą wilgoci, a także pobudza syntezę kolagenu. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i łagodzące
banan zawiera błonnik, witaminy z grupy B, niacynę, miedź, potas, cynk, fosfor,żelazo ; poprawia ukrwienie skóry, spowalnia procesy starzenia.
kakao  jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu czy cynku., przeciwutleniacze, których w dużych ilościach dostarcza nam kakao, chronią przed chorobami skóry i zapewniają dłuższą młodość
olej rzepakowy  jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 i dlatego wpływa korzystnie również na skórę chroniąc ją płaszczem lipidowym, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie i zdrowy wygląd skóry.

Ufff, to tak w skrócie, tak naprawdę wszyscy znamy dobroczynne działanie tych produktów.... 

Dania dobre dla skóry

Być może takie naleśniory skuszą też małego niejadka...


By Niejadek Zjadł Obiadek


Lato w pełni!

24 komentarze:

  1. Są śliczne i na pewno bardzo zdrowe :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne, aż żal się do nich zabrać i zjeśc. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie wyglądają, działają na wyobraźnię, łatwo sobie wyobrazić ich pyszny smak :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale pysznie wygląda... chętnie, bardzo chętnie bym zjadła takie naleśniczka i tak pięknie podanego...
    Cudowny talerz!
    Ściskam kochana

    OdpowiedzUsuń
  5. ale to musi być dobre, a jak apetycznie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  6. jak ja uwielbiam te twoje kolorki i smakowite pomysly na dania. super ta twoja kuchnia :D Pozdrawiam i czekam na kolejne pomysły :))

    OdpowiedzUsuń
  7. Twoje naleśniki są bardzo artystyczne:) Oglądam zdjęcia z góry na dół i z powrotem i nie mogę się nadziwić. Pięknie i na pewno smacznie!

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale szalone naleśniki! :D Bardzo zwracają na siebie uwagę i są zaskakujące! :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Powiem Ci Olka, że ja nigdy nawet zielonych naleśników nie widziałam, ależ cudo. Chetnie spróbowałabym kiedyś, tym bardziej w takiej formie jakiej podałaś :))) Smakowicie to wygląda :))
    Dobrego dnia

    OdpowiedzUsuń
  10. O mamo! dawno mnie nie było, a tu takie pyszności..... :D
    pozdrawiam i udanego zajadania się naleśnikami ;)!

    OdpowiedzUsuń
  11. Kolorowe te twoje naleśniki :) niestety nie dla mnie, gdyż nie lubię szpinaku :) ale generalnie prezentują się super :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmmm, szkoda.....ale muszę Ci powiedzieć, że one właściwie nie smakują szpinakowo....tylko orzechowo - miętowo za sprawą mąki dyniowej i mięty. Tak czy inaczej rozumiem niechęć do szpinaku... Pozdrawiam :))

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  12. Ten przepis wydaje się doskonały. Składniki wskazują na jego pychotkę, a w dodatku barwy cieszą oczy. I te kwiatki (czarnego bzu?...) :-]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)) lubię dodawać kwiatki do potraw....tak kwiatki czarnego bzu, jaśminu i stokrotek :))
      Pozdrawiam i zapraszam częściej do siebie :)

      Usuń
  13. Ten zielony zwinięty naleśnik wygląda zjawiskowo z kontrastem czerwieni

    OdpowiedzUsuń
  14. mmmniam... jak pięknie wygląda.... aż szkoda jeść;p

    OdpowiedzUsuń
  15. Wyglądają OBŁĘDNIE! <3
    Na pewno smakowały równie doskonale!
    Jesteśmy serio, pod wielkim wrażeniem.
    Pozdrawiamy :*

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawienia komentarza.
- pozytywny komentarz to miód lany na me serce, negatywny to łyżka dziegciu do porannej herbaty ...
Za wszystkie z góry dziękuję.

Copyright © 2014 Kulinarne zapiski , Blogger