KOMPOT KORZENNY Z MAHONII
2 - 3 szkl. wody
1 szkl. owoców mahonii
słodzidło do smaku
przyprawy:
laska cynamonu, gwiazdka anyżu,
dwa ziarenka kardamonu, 3-4 goździki,
kawałek świeżego imbiru
Owoce zalewamy wodą, dodajemy przyprawy i gotujemy ok. 15 minut.
Dosładzamy do smaku. Przecedzamy i pijemy, na zdrowie ;)
Krzew mahonii pospolitej czyli ościał pospolity z rodziny berberysowatych na pewno znacie bo jest dość popularnym krzewem ozdobnym, można go spotkać w parkach a wiele osób ma go nawet w swoich ogrodach nie zdając sobie sprawę jak cenny to krzew i że jego owoce są jadalne. Sama do niedawna nie miałam o tym pojęcia mijając dzień w dzień krzewy mahonii w pobliskim parku podczas spacerów z psem. Owszem, podziwiałam ich jaskrawo żółte kwiaty, pachnące kwiaty, przebarwiające się jesienią na czerwono liście, ciemno niebieskie jagody też zwróciły moją uwagę. Jakiś czas temu ze względu na blogowe zboczenie ;) zgłębiając temat jadalnych owoców niszowych odkryłam całą prawdę o mahonii.
Mahonię stosowano w dawnej medycynie amerykańskiej do leczenia takich chorób jak kiła, kamica zołciowa, gorączka. W niewielkich dawkach przetwory z mahonni działają ściągająco, żółciotwórczo, przeciwbiegunkowo, wzmacniająco, pobudzająco i przeciwbólowo.
W większych dawkach i przy dłużym stosowaniu mają działanie przeczyszczjące i przeciwpasożytnicze. Mahonia jest bardzo pomocna w leczeniu trudnych chorób skórnych takich jak łuszczyca, trądzik, opryszczka. Mahonia nasila działanie niektórych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Przedawkowanie może wywołać biegunki i nudności, przy czym po wypiciu tego samego dnia szklanki kompotu z mahonni i zjedzeniu porcji kisielu wraz z owocami nic podobnego mnie nie dopadło. Owoce na surowo nie smakują szczególnie, chociaż moim zdaniem są mniej cierpkie niż aronia i zjedzenie w stanie surowym kilku nie stanowi problemu. Idealnie jednak sprawdzą się same lub w połączeniu z innymi owocami w przetworach, nalewkach, sokach, syropach, kompotach, odwarach, deserach, herbatkach. Jak widzicie na fotkach niektóre owoce są już lekko przesuszone, wystarczy je dosuszyć i dodawać do herbaty.
Oczywiście owoców nie pozyskujemy z parkowych krzaków, szukamy na działkach znajomych a jeśli mamy ogródek możemy sobie posadzić swoje krzewy. Ważne by nie pomylić mahonnii z ostrokrzewem kolczastym. Tu znajdziecie fajne porównanie obu krzewów.
A to już kisiel z mahonii. Eksperymentalny z całymi owocami, jednak pesteczki z większych owoców troszkę przeszkadzają i dają po przegryzieniu gorzkawy smaczek dlatego sugeruję zrobić kisiel na samym soku/ kompocie z owoców. Wersja na bazie korzennego kompotu będzie super ;)
W następnym wpisie obiecuję coś dla wszystkich i z powszechnie dostępnego składnika - ciasteczka albo ciasto dyniowe? :)
Czyli smakowało! ;)
OdpowiedzUsuńNigdy nic nie robiłam z tymi owocami, jestem ciekawa jak smakują :-)
OdpowiedzUsuńNigdy nic podobnego nie piłam. Taki kompocik to nie lada gratka. Świetny, zdrowy pomysł. Propozycja idealna. Pozdrowionka serdeczne :)
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa smaku bo nie miałam jeszcze okazji wypróbować owoców mahonii :D
OdpowiedzUsuńJa tez:p
UsuńNajpierw czytam mahonia i myślę - cóż znowu za cudo? A okazuje się, że mijam jej krzewy na każdym kroku! Pełno ich tutaj, a ja myślałam, że nie wolno ich jeść!
OdpowiedzUsuńCzuję się mądrzejsza :)
Hehe bo mahonia brzmi tak fajniej, kobieco nie tam jakiś ościał :D cieszę się, że mój wpis się przydał ;) pozdrawiam!
UsuńNie słyszałam jeszcze o takich owocach, ale właśnie od tego są blogi:)
OdpowiedzUsuńTen smak jest nam kompletnie nie znany a bardzo intryguje <3
OdpowiedzUsuńO tych owocach jeszcze nie słyszałam. Dzięki za informację, na pewno bliżej przyjrzę się wszystkim krzaczkom w okolicy :)
OdpowiedzUsuńBrzmi ciekawie - takiej odmiany winogron nie znałam :)Kompocik musiał być pyszny :)
OdpowiedzUsuńBrzmi ciekawie i bardzo smacznie :)
OdpowiedzUsuńDo tej pory nie słyszałam o tych owocach, a są takie zdrowe :)
Nie pomyślałabym, że z mahonii można zrobić sok i kisiel...
OdpowiedzUsuńWitaj w klubie ;)
Usuńz jakiegoś powodu byłam przekonana, że te "jagody" są trujące
OdpowiedzUsuńZapewne z tego samego co ja -,, z niewiedzy,, ;)
UsuńJa mialem takie odczucie patrzac na liscie:)
UsuńTrochę zmywania z dłoni musiałaś mieć, co? :) Nigdy też nie pomyślałam, aby z owoców tego krzewu zrobić kompot. Musi mieć oryginalny smak!
OdpowiedzUsuńWbrew pozorom nie było tak źle ;) na fotce chciałam pokazać jaki fajny kolorek dają te owoce :)
Usuńnie wiedziałam,że te owoce możne w ogóle jeść..Ty to masz pomysły :)
OdpowiedzUsuńTakie pomysły mieli już na długo przede mną ;) teraz się do nich wraca bo to zdrowsze niż owoce z marketu :)
Usuńjakoś nie kojarzę takich ciemnych owoców na krzakach.... muszę się wybrać do parku :)
OdpowiedzUsuńAlbo kupić sadzonki do ogrodu ;)
UsuńCiekawy przepis :) Nie pomyślałabym, że można zrobić takie rzeczy
OdpowiedzUsuńAle że kompot? :D
UsuńCóż, o tym nigdy nie słyszałam, ale wygląda bosko. A jak poczytałam o właściwościach, to nic, tylko pić taki kompocik ;)
OdpowiedzUsuńDla mnie mahonia to zupełna nowość, pierwszy raz słyszę. Dobrze wiedzieć, nigdy nie wiadomo, kiedy sie przyda :-)
OdpowiedzUsuńJa również pierwszy raz słyszę o tej roślince, ciekawa jestem smaku :)
OdpowiedzUsuńEj, to ja nie wiedziałam, że to tak łatwo spotkać! Niestety nigdy nie miałam okazji spróbować, ale teraz będę czujna podczas spacerów i może uda mi się to dorwać :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe zainteresowalem sie ta roslina bo przy domu kolegi rosnie taki krzew a ptaki ogolily je z wiekszosci jagod robia tez wszedzie takie ladne niebieskie kupy hahaha .zbiore co sie da i bede sadzil:)
OdpowiedzUsuńKrzew ma ok 3 metry wysokosci i jest naprawde ladny nie mowiac o prozdrowotnych owocach ktorych jest sporo:)
Usuń:) w mojej okolicy pięknie kwitł, więc pewnie też ma owoce, muszę zerknąć. Tylko i tak trzeba jeszcze poczekać aż się dojrzeją. Spróbować warto, szczególnie po obróbce termicznej lub w naleweczce ;)
UsuńOwoce mahonii są jadalne, ale BEZ PESTEK, które należy przetrzeć gdyż są trujące!!!!!
OdpowiedzUsuńMamten krzew w moim ogródeczku, będę próbować tychsmaków
OdpowiedzUsuń